+90 532 159 70 33

Sosyal Medyada Biz}

Tıkanmış Klozet Nasıl Açılır ?

Tıkanıklık Merkezi 7/24 hizmet vermekteyiz.

TEL: 0532 159 70 330535 302 45 57

Tıkanmış Klozet Nasıl Açılır

 

Tıkanmış olan klozetlerin nasıl açılacağından bahsetmeden önce neden tıkandığı konusuna açıklık getirmek gerekir. Günümüzde kolay tıkanmayan, kireçlenmeye karşı dirençli PVC borular kullanılmaktadır. Buna rağmen klozetlerin tıkanma sorunu oldukça fazladır. Bunun nedenlerinin başında tuvalet borularından geçmeyecek büyüklükte ya da miktarda malzemenin klozetlere atılması gelmektedir.

 

Pedler, çocuk bezleri, ıslak mendiller ya da temizlik kovalarından yanlışlıkla düşen temizlik bezleri bunların başında sayılabilir. Ama tıkanmanın nedeni her zaman yabancı maddeler olmayabilir tesisat kaynaklıda olabilir. Böyle bir durumda en iyisi işinin ehli bir tesisatçıyı çağırmanızdır. Tesisatçı çağırmanız o an için mümkün değilse ve kendiniz açmak zorunda kaldıysanız uygulayabileceğiniz birkaç yöntem vardır. Tıkanmış klozet nasıl açılır diye merak edenler için bu yöntemlerden bazıları aşağıdadır.

 

Tıkanıklığın Yerini Belirleme

 

Klozetiniz tıkandıysa tıkanıklığın yakında mı ya da uzakta mı olduğunu anlamanız uygulayacağınız yönteme karar vermek açısından önemlidir. Bunu anlamak için sifonu 1 defa çekin. (sifonu 1 defadan fazla çekmeyin. Fazladan birikecek su hem klozet açma işlemini zorlaştırır hem de klozetin taşmasına neden olabilir)

 

Tıkanıklık yakın yerde ise:

 

Sifonu çektikten sonra su hızlıca yükselir ve geri gitmez. Bu durumda tıkanıklık yakın bir noktada demektir. Bu durumda elinize kollarınızı kapatacak şekilde uzun bir eldiven giyerek ulaşabileceğiniz noktaya kadar klozetin içinde tıkanmaya neden olacak bir madde var mı bakın. Eğer varsa elinizle alıp tıkanıklığı açabilirsiniz. Elinizi sokmak istemezseniz tuvalet pompası kullanarak da tıkanıklığı açabilirsiniz. Tuvalet pompasını kullanacaksanız klozetin içinde mutlaka su olması gerekir. Klozetin içindeki su azalmış ise yavaş yavaş sıcak su ekleyip daha sonra pompayı kullanın.

 

Tıkanıklık uzak yerde ise:

 

Sifonu çektikten sonra su gittiyse ama yavaş yavaş geri dolmaya başladı ise tıkanıklık daha uzak bir noktadadır. Bu durumda metal elbise askısı işinize yarayabilir. Elbise askısını burgu yerinden çözerek açın. Asma çengelinin diğer tarafına gidere girecek kadar bir bez bağlayarak ileri geri ve dairesel hareketler ile kanalı açmaya çalışabilirsiniz.

 

Kimyasal açıcılar ile klozet açma:

 

           Tıkanmış klozet nasıl açılır; Organik kalıntılarla tıkanmış ise işe yarayabilir. Bunun için yapı marketlerse satılan kimyasal klozet açıcıları kullanabilirsiniz. Ama mutlaka üzerlerinde yazan talimatlara uyun ve kimyasal olduğu için tehlikeli olabileceğinden çok dikkatli kullanmalısınız. Vücuduna değdirmemeye ve solumamaya özen gösterin.

Tıkanıklık Merkezi
Tıkanmış Klozet Nasıl Açılır ?
Makale Adı
Tıkanmış Klozet Nasıl Açılır ?
Açıklama
Tıkanmış klozet nasıl açılır; Organik kalıntılarla tıkanmış ise işe yarayabilir. Bunun için yapı marketlerse satılan kimyasal klozet açıcıları kullanabilirsiniz. Ama mutlaka üzerlerinde yazan talimatlara uyun ve kimyasal olduğu için tehlikeli olabileceğinden çok dikkatli kullanmalısınız.
Yazar
Yayıncı Adı
Tıkanmış Tuvalet Nasıl Açılır?
Yayıncı logo
23 Ocak 2017
675 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN