+90 532 159 70 33

Sosyal Medyada Biz}

Tıkanıklık Merkezi 7/24 hizmet vermekteyiz.

TEL: 0532 159 70 330535 302 45 57

Pimaş Açma

 

Pimaş Açma Nasıl Yapılmalıdır?

 

           Pimaş açma son dönemlerde sürekli yinelenen bir sorundur. Peki, pimaş açmak için nasıl bir yöntem izlenmelidir?

 

Pimaş Nedir?

 

Banyo, küvet ya da bataryalar gibi yaygın kullanım alanı olan yerlerden gelen suları bina dışına, rögarlara ya da ana su borularına ileten, düşey bir biçimde alt yapıya döşenmiş olan borulara Pimaş denilmektedir. Çoğunlukla PVC malzemesiyle üretilmekte olan pimaş boru hatları, zaman zaman tıkanabilmekte ve kullanıcılar için sorun oluşturabilmektedir.

 

Pimaş’ın Tıkanma Sebepleri Nelerdir?

 

Pimaş pek çok koşula ve değişkene bağlı olarak tıkanabilir. Tıkanma sebeplerinin en başında ise kullanımdan kaynaklı hatalar gelmektedir. Suda çözünemeyen maddelerin pimaş borularına atılması, tıkanıklığın en önemli sebebidir. Bu maddeler zaman içerisinde birikerek su giderlerinin tamamen tıkanmasına sebep olarak su tahliyesine engel olurlar.

 

Çeşitli inşaat malzemeleri de tıkanıklığa sebep olmaktadır. Borularda meydana gelen çökmeleri ya da ürün kalitesinden kaynaklı diğer sorunlar da pimaş tıkanıklığına sebep olurlar. Boru eğilimlerinin düzgün olarak yapılmaması da pimaş tıkanıklığının bir başka sebebidir. Bu sebeple ilk aşamada uzman kurumsal firmaların kullandığı hassas terazilerin kullanılması gerekmektedir.

 

Pimaş Açma Yöntemleri Nelerdir?

 

Eskiden pimaş tıkanıklığının tespiti oldukça zordu. Günümüzde ise daha ince yöntemlerle pimaş borularındaki tıkanıklıkları giderebilmeniz mümkün. Özel eğitim almış personellerin kullandığı kanal açma makineleri, pimaş borularınızı hızlı bir şekilde ve zarar vermeden açabilmektedir. Bu sayede boru yüzeyleri aşınmaz.

 

Robot cihazların, tıkanmış olan pimaş kanalına yönlendirilmesi sayesinde kısa süre içerisinde tıkanıklık yeri saptanır. Kısa süre içerisinde arıza giderilebilir. Pimaş açma konusunda farklı yöntemler de izlenebilmektedir. En sık kullanılan yöntem, tıkanıklığa sebep olan maddenin boru içerisinde parçalanmak suretiyle sistemden uzaklaştırılmalıdır. Fakat bazı maddeler kırılamayacak kadar sert ya da büyük boyutta olabilirler. Böyle durumlarda ise “çekirdek çıkarılması” adı verilen işlem uygulanır. Bu uygulama, cihazın üzerindeki helezon yayları kullanır. Bu yaylar maddenin dışarı çıkmasını sağlar.

 

 Pimaş açma konusunda bir diğer yöntem ise yüksek basınçlı su kullanılmasıdır. Yüksek basın su jetleri aracılığıyla kullanılan bu yöntem sayesinde, pimaş borularındaki madde sistem dışına çekilir.

 

 

 

 

 

Tıkanıklık Merkezi
Pimaş Açma
Makale Adı
Pimaş Açma
Açıklama
Pimaş açma konusunda bir diğer yöntem ise yüksek basınçlı su kullanılmasıdır. Yüksek basın su jetleri aracılığıyla kullanılan bu yöntem sayesinde, pimaş borularındaki madde sistem dışına çekilir.
Yazar
Yayıncı Adı
Pimaş Açma
Yayıncı logo
23 Ocak 2017
708 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN