+90 532 159 70 33

Sosyal Medyada Biz}

Petek Temizliği

 

İstanbul’un Tüm İlçelerine Servisimiz Vardır.

TEL: 0532 159 70 330535 302 45 57

Petek Temizliği

Eskiden sobayla ısınırken şimdi çoğumuzun evinde ve iş yerlerinde sıcak suyu evin bütün odalarına ileten petek sistemiyle ısınılıyor. Tabi peteklerden en iyi verimi alabilmek için düzenli olarak petek temizliği yaptırmak çok önemlidir. Evinizi ısıtmak için kombiyi yüksek derecelerde açıp hala ısınmadığınızı mı düşünüyorsunuz? O halde mutlaka bir kombi ve petek temizliği yaptırmalısınız demektir.

 

 Petek temizliği nasıl yapılır?

 

Petek temizliği tesisat içinde sürekli kullanılan suyun ve atığın boşaltılıp tesisatın ve peteklerin temizlenip tekrar hizmete sokulması işlemidir. Peteklerde kullanılan su sürekli ısınıp soğuduğu için ve peteklerin içinde bulunan kireç ve paslanma önleyici kimyasalların tesisat içerisinde sürekli hareketten ve ısı değişiminden tortulaşıp çökmesine bağlı olarak peteklerin bir kısmına sıcak suyun sağlıklı ulaşmaması kombinin suyu sürekli ısıtıp odalarınızı ısıtamamanıza sebep olacaktır. Bu durumda petek temizliği gereklidir.

 

Petek temizliği gerektiğini nasıl anlarız petek temizliği nasıl yapılır?

 

Yeterli sıcaklıkta kombinizi açtığınızı düşünüyor fakat evin yeterince ısınamadığını mı düşünüyorsanız peteklerinizi elinizle kontrol etmelisiniz. Genellikle içerisinde kir biriken peteklerin bir bölümü diğerinden daha az ısınır ve bu içerisinde birikme olduğunu gösterir. Elinizle peteğin alt orta kısımlarında sıcaklık hissedemiyorsanız petek temizliği vakti geldi demektir. Bu durumda petek temizliği nasıl yapılır?

 

 

Petek temizliği yaparken dikkat edilmesi gerekenler

 

Öncelikle tesisata herhangi bir yerden bağlanılır. Genellikle havluluk var ise burası tercih edilir. Tesisata bağlanan yerden özel bir kimyasal tesisata ilave edilir ve petekler bir süre sıcak olacak şekilde çalıştırılır. İlave edilen sıvı yeterince tesisat içerisinde dolaştıktan sonra kombi kapatılır ve tesisat içerisindeki bütün su boşaltılır. Daha sonra özel bir makine ile tesisatta bir süre su devir daim işlemi yapılır ve kirlerin boşaltılması sağlanır. Petekler tamamen temizlendikten sonra içerisine bir solüsyon eklenir ve bu şekilde bir miktar çalıştırılır. Yeterli süre çalıştırıldıktan sonra tekrar tesisattaki bütün su boşaltılır ve temizlendiğinden emin olunur.

 

Bu işlemden sonra petek temizliği nasıl yapılır? Nasıl devam edilir? Tesisata su basılıp tek petek açık olacak şekilde yine bir kimyasal ile çalıştırılır ve her peteğe bu işlem bir süre uygulanıp yüksek basınç ile tam temizlik sağlanması amaçlanır. Bu işlemden sonra peteğinize normal su basılıp peteklerin bağlantıları ve su basıncı kontrol edilir. Peteklerde hava var ise havası alınır. Kombinizin de bakımı yapılır ve işlem tamamlanmış olur.

 

 Peteklerin temizliği nasıl yapılır?

 

Aslında hiç de zor değildir petek temizliği. Acaba petek temizliği nasıl yapılır? Bu sorunun cevabı çokta zor değil. Temizlenecek petek sayısına göre 30 dakika ile 1,5 saat kadar süren bu işlem gayet basit bir işlemdir. Petek temizliği kombiden başlanarak bütün peteklere kimyasal bir madde verilip içindeki pislikler ve kalıntılar banyodan gidere akıtılır. Peteklerin yerinden sökülmesine bile gerek yoktur. Evde yapılan hava alma işlemi basit sorunlar için ancak çözüm olabilir. Zamanla peteklerin içinde kireç ve pas oluşur. Bunlar da peteklerin içindeki suyun rahat hareket etmesini engeller ve ısı kaybı meydana gelir. Evde amatörce hava alma işlemleri yapmak yerine petek temizleme işini profesyonelce yapan firmalardan yardım alınabilir. Temizlenecek petek sayısına göre fiyat aralığı 50 TL ile 200 TL arasında değişmektedir. Ayrıca isteğe bağlı olarak petek koruyucu isterseniz 50 TL daha verilebilir.

 

 Petek temizliği gerekli mi?

 

Çoğu insan kış başlangıcında peteklerini açtığında petek temizletme ihtiyacı duyar. Peki, petek temizliği gerekli mi? Evet. Çünkü petekler temizletilmezse ya hiç ısıtmaz ya geç ısınır ya da üstü ısınır altı ısınmaz. İşte petek temizliği yaptırılmazsa eğer hem ısınmadan tam verim alınamaz hem de çok fazla fatura ödemek zorunda kalınabilir. Bu yüzden iki yılda bir mekânların petek tesisatı verimli olacak şekilde temizlenmelidir. Sadece peteklere su püskürterek temizlemek yerine kombiden başlanarak tüm tesisat temizlenirse ısıdan alınan verim artacaktır.

 

 Petek temizliği faydaları nelerdir?

 

Peki, petek temizliği faydaları nelerdir? Yukarıda da söylediğimiz gibi en büyük faydası her hâlükârda cebe olmaktadır. Hem ısınmamız daha artacak hem de ödediğiniz fatura düşecektir. Ayrıca petekler iyi çalıştığı için kombi de fazla yorulmayacak böylece kombinin de ömrü uzayacaktır. Kombilere bakım yaptırmak sadece kombinin doğal gazdan aldığı verimi yükseltecektir. Petekler ise kombinin dönüştürdüğü ısıyı tüm mekâna aktarır.

 

Dolayısıyla daha verimli ve hesaplı ısınmak için hem kombi bakımı hem de petek temizliği çok önemlidir. Zaten petek tesisatı düzgün temizlenmediği takdirde tesisatta biriken tortu kombiye de zarar verecektir. Bu yüzden petek temizliği hem eve hem cebe faydalıdır.

Diğer Hizmetlerimiz; Tuvalet tıkanıklığı açma , Lavabo tıkanıklığı açma , Su kaçağı tespiti , Tıkanıklık açma

Tıkanıklık Merkezi
Petek Temizliği
Makale Adı
Petek Temizliği
Açıklama
Dolayısıyla daha verimli ve hesaplı ısınmak için hem kombi bakımı hem de petek temizliği çok önemlidir. Zaten petek tesisatı düzgün temizlenmediği takdirde tesisatta biriken tortu kombiye de zarar verecektir. Bu yüzden petek temizliği hem eve hem cebe faydalıdır.
Yazar
Yayıncı Adı
Petek temizliği
Yayıncı logo
13 Ocak 2017
1.335 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Tıkla Şimdi Ara