+90 532 159 70 33

Sosyal Medyada Biz}

Klozet Tıkanması Nasıl Açılır ?

Tıkanıklık Merkezi 7/24 hizmet vermekteyiz.

TEL: 0532 159 70 330535 302 45 57

Klozet Tıkanması Nasıl Açılır

 

Klozet Tıkanması Nasıl Açılır?

 

Klozetler yanlış kullanım ya da gerektiğinden az yapılan temizlikten kaynaklı tıkanabilir. En çok rastlanan klozet tıkanması nedenlerini; gerektiğinden çok kullanılan tuvalet kâğıtlarının klozet içine atılması, atılması yanlış olan ped ve bebek bezleri, yanlışlıkla kovadan düşen toz bezleri, oyuncaklar, ıslak mendil, tarakta kalan saç yumakları olarak söyleyebiliriz. Klozetin tesisatçıya ulaşılamayacak bir zamanda tıkanması durumlarında ne yazık ki kendi imkânlarımızla sorunu gidermeye çalışırız. Maalesef evde yapılması gereken en sıkıcı işlemlerden biri diyebiliriz. Klozet tıkanması nasıl açılır? Sorusunu bir kaç yöntemle cevaplayalım.

 

Tıkanıklığın nerede olduğu nasıl anlaşılır?

 

– İlk yapılması gereken işlem sifonu 1 kez çekmektir. Sifonu kesinlikle birkaç kez çekmeyin. Aşırı birikmiş su açma işlemini zorlaştırır ya da taşmaya neden olur. Sifonu çekince su hızlıca yükselip ve geri gitmemiş ise tıkanıklık yakın bir mesafede demektir. Sifonu çekince su gidiyor fakat geri yavaş yavaş dolmaya başlıyor ise tıkanıklık uzak mesafeden oluşmuş demektir.

 

Tıkanmış klozet açma işlemleri;

 

– Sifonu çekme işleminden sonra kollarınıza kadar uzun bir eldiven giyin. Daha sonra klozetin içine eldiven giymiş olduğunuz elinizi sokup yakın bir mesafede yabancı bir cisim ya da kalıntı var mı? yok mu? Kontrol edin. Varsa alıp, klozet teki su gidene kadar bekledikten sonra klozeti temizleyebilirsiniz.

 

– Eğer işlemi eliniz le yapmak istemiyorsanız el pompasıyla da klozeti açma işlemi uygulayabilirsiniz. Bu işlem için “tuvalet pompası” olarak satılan pompalardan temin etmelisiniz. Lavabo pompasıyla karıştırılmaması önemli. Pompayla işlem yapmanız için klozet içerisinde mutlaka su olmalıdır. Su azalmış ise yavaşça sıcak su dökmelisiniz.

 

– Tıkanıklık uzak bir mesafede ise metal elbise askısı işinize yarayacaktır. Askının çengel kısmı olan yerini çıkartın. Ve ucuna gidere girebilecek kadar bez bağlayın. Bezi ileri geri ve dairesel hareketler uygulayarak kullanıp kanalı açabilirsiniz.

 

– Klozet kalıntı sonucuyla tıkalı ise marketlerde ya da nalburlarda bulabileceğiniz klozet açıcı ile açabilirsiniz.

 

– Karbonat ve sirkeyle de tıkanıklığı açmanız mümkün. Bunun için; 1 çay bardağı karbonat, 1 su bardağı sirke, 1 litre sıcak suyu klozete döküp 2-3 saat beklettikten sonra klozetinizi temizleme işlemi yapabilirsiniz. Bu yöntem saç vb. kalıntılardan kaynaklı tıkanmalar için kullanılmaktadır.

Tıkanıklık Merkezi
Klozet Tıkanması Nasıl Açılır ?
Makale Adı
Klozet Tıkanması Nasıl Açılır ?
Açıklama
Klozet tıkanması nasıl açılır? Sorusunu cevaplayalım. Karbonat ve sirkeyle de tıkanıklığı açmanız mümkün. Bunun için; 1 çay bardağı karbonat, 1 su bardağı sirke, 1 litre sıcak suyu klozete döküp 2-3 saat beklettikten sonra klozetinizi temizleme işlemi yapabilirsiniz.
Yazar
Yayıncı Adı
Klozet Tıkanması Nasıl Açılır ?
Yayıncı logo
23 Ocak 2017
1.508 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN